Безпека у молодіжному центрі
Що таке безпека?
Безпека – це гарантія, що люди перебувають в умовах, в яких не зазнають будь-якої шкоди, не відчуватимуть загрози, небезпеки чи ризику. Почуватися безпечно – це необхідність бути захищеними від усього, що може порушити або загрожувати фізичній, моральній, соціальній та навіть економічній цілісності.

Рівень особистої безпеки залежить насамперед від самої людини: як вона вміє передбачати небезпеки й уникати їх, раціонально діяти у небезпечній ситуації, від її характеру й особистих якостей. Наприклад, людина обирає переходити дорогу через пішохідний перехід чи поза ним, йти освітленою вулицею чи темним швидким шляхом, попросити, щоб хтось зустрів біля темного під’їзду, оминути компанію людей у стані сп’яніння чи просто уникнути суперечки з незнайомою людиною.

Саме в цьому блоці ми поговоримо про фізичну безпеку, протипожежну безпеку та про домедичну допомогу, як спосіб допомогти і не нашкодити.
Розділ 1.
Фізична безпека, або як працівника центру
убезпечити себе та своїх клієнтів
відео
експертки
Ольга Шмігель
Інспектор із зв’язків з громадськістю
Управління патрульної поліції у Волинській області
Департаменту патрульної поліці
Важливо! Як зробити свій молодіжний центр більш безпечним? Ось кілька топ порад.
1. Територія біля молодіжного центру має бути освітленою, а навколо, бажано, повинні бути встановлені камери спостереження;

2. Розробити правила закладу та ознайомлювати усіх відвідувачі з ними;

3. У разі, якщо хтось порушує громадський порядок, не боятись телефонувати в поліцію;

4. Усі працівники молодіжного центру повинні знати алгоритм дій у разі надзвичайної ситуації;

5. З метою уникнення непорозумінь та конфліктних ситуацій від сторонніх та незнайомих осіб варто облаштувати робоче місце для одного з працівників для надання інформації та контролю, неподалік від входу;

6. Не залишати без нагляду цінних особистих речей;

7. Територія біля молодіжного центру має бути доглянута та не повинна бути захаращена зайвими предметами;

Важливо! Як зробити свій молодіжний центр більш безпечним? Ось кілька топ порад.

Розглянемо типові безпекові ситуації, що можуть виникнути у молодіжному центрі та що робити в разі їх виникнення.

Заходить людина у стані сп’яніння або агресивно налаштована – тактовно рекомендувати покинути дане приміщення, у разі нехтування проханням покликати когось на допомогу з колег, не реагувати на агресію та провокації, зателефонувати на лінію 102.

У разі гострої дискусії, що призводить до конфлікту між сторонами – у ввічливій формі нагадати учасникам заходу про дотримання правил закладу, а у разі, якщо агресивна поведінка не припиняється, то телефонувати на лінію 102.

У випадку крадіжки з приміщення – негайно повідомити поліцію та надати повну інформацію про викрадене майно.

Розділ 2.
Протипожежна безпека, або що робити якщо
“горить” і не не від молодіжної роботи.
відео
експертки
Анастасія Дем’янчук
молодіжна працівниця, координаторка з домедичної
допомоги у молодіжно-рятувальному
центрі «Тивер»
Пожежа. Що це таке?

Пожежа — це неконтрольоване горіння поза спеціальним вогнищем, яке призводить до матеріальної шкоди. Причинами виникнення пожеж є недбала поведінка людей з вогнем, порушення правил пожежної безпеки. Під час пожежі небезпеку для життя людей становить вогонь і дим. Вогонь спричиняє опіки тіла, а від диму можна учадіти.

В цьому блоці ми спробуємо розібратися як правильно користуватися вогнегасником, що таке план евакуації, де його взяти та як діяти у разі виникнення пожежі.

Вогнегасник та як ним користуватися

Вогнегасники – це пристрої, призначені для гасіння пожеж на їх початкових стадіях. Розрізняють вуглекислотні та порошкові вогнегасники.
Вуглекислотними вогнегасниками можна гасити практично будь-які поверхні на невеликій площі. Порошкові вогнегасники використовуються для гасіння раптових спалахів рідких, газоподібних та твердих речовин. Місця розміщення вогнегасника повинні бути в межах гарної видимості й доступності в разі виникнення вогнища загоряння чи задимлення. Взагалі, кількість вогнегасників визначають з розрахунку 1 кг вогнегасної речовини на кожні 10 м2 площі підлоги.

Порядок використання вогнегасника наступний:
– Зірвати пломбу;
– Висмикнути чеку;
– Стати до осередку займання;
– Шланг вогнегасника направити в осередок пожежі на відстані не менше 1,5 м;
– Натиснути на важіль і приступити до гасіння.

Важливо:
Після вдалого гасіння пожежі, потрібно провітрити приміщення, щоб підвищена концентрація вуглекислоти не призвела до непритомності.

Радимо також подивитися відео від руху “Добровольці – вогнеборці”

План евакуації та де його взяти

У приміщенні, яке має один евакуаційний вихід, дозволяється одночасно розміщувати (дозволяється перебування) не більше 50 осіб. Двері на шляхах евакуації повинні відчинятися в напрямку виходу з будівель (приміщень). У разі виникнення пожежі негайно розпочати евакуацію людей з будівлі до безпечного місця згідно з планом евакуації. Де ж його взяти? Для того, щоб намалювати план евакуації потрібно звернутися до відповідних фахівців або працівників Державної служби надзвичайних ситуацій.

Порядок дій у разі пожежі

У разі виявлення пожежі потрібно:
• невідкладно зателефонувати до служби порятунку «101». Особа має назвати свої ПІБ та надати оператору повну інформацію щодо пожежі;
• вжити, по можливості, заходів до евакуації людей, гасіння пожежі та збереження матеріальних цінностей;
• у разі необхідності викликати інші аварійно-рятувальні служби медичну чи газорятувальну.

Якщо вас відрізало вогнем, димом і високою температурою від основних шляхів евакуації, передусім потрібно перешкодити доступові диму та продуктів горіння у ваше приміщення, для чого слід позатуляти всі шпарини по периметру дверей та під ними ганчірками, рушниками, шторами. Якщо в оселі є вода, всі ганчірки потрібно змочити.

У приміщенні, заповненому димом, слід обережно підповзти до вікна, затуливши ніс і рот зволоженою тканиною (ганчіркою), яка відіграє роль тимчасового фільтра, що захищатиме вас від упливу небезпечних продуктів горіння. У задимленій зоні потрібно рухатися поповзом, оскільки більшість нагрітих газоподібних отруйних речовин і дим скупчуються у верхній частині приміщення, де концентрація кисню недостатня для нормального дихання.

Якщо ви опинилися біля вікна, прочиніть його й дихайте через шпарину. Кличте на допомогу. Коли допомога (працівники пожежних підрозділів) прибула, намагайтесь привернути до себе увагу.

Розділ 3.
Домедична допомога, або як справді
допомогти, а не нашкодити.
відео
експертки
Анастасія Дем’янчук
молодіжна працівниця, координаторка з домедичної
допомоги у молодіжно-рятувальному
центрі «Тивер»
00
Домедична допомога. Що це таке?

Домедична допомога – це базова навичка, яку повинні вміти надавати усі жителі, це не про складні операції чи про призначення лікування, це про те, що може врятувати життя тут і зараз.
Чому це важливо? Тому що, щодня до вашого центру приходить різна молодь, про стан здоров’я якої ви не до кінця впевнені. Часто, молодь приходить до центру через те, що почуває себе там безпечно та комфортно. Тому важливо, щоб безпека та комфорт справді відповідали очікуванням молоді.

В цьому блоці ми спробуємо розібратися як правильно укомплектувати аптечку для вашого центру, як правильно викликати швидку допомогу, де навчитися навичкам домедичної допомоги та як допомогти людині при втраті свідомості.

Як корисний додаток, варто ознайомитися із посібниками, який підготувало Товариство Червоного Хреста в Україні, а також посібник з домедичної допомоги на місці подій від Державної служби надзвичайних ситуацій в Україні.

01
Аптечка. Це те, що обов’язково має бути у вашому центрі. Але поставтеся до цього серйозно, бо, можливо, і вам потрібна буде допомога. Оберіть видне місце та покладіть її туди, щоб кожен знав, де вона знаходиться. Що ж туди покласти?

– рукавички – якими б героями ми не були, але про власну безпеку варто пам’ятати, особливо якщо справа стосується крові чи інших біологічних рідин.

– джгут – це така штукенція, яка допоможе зупинити кровотечу.

– еластичні та звичайні бинти – вони допоможуть вам забинтувати будь-які місця пошкодження, а у критичних випадках навіть тимчасово зупинити кровотечу.

– пластир – мінімальні пошкодження шкіри можуть виникнути будь-де, тому він точно вам знадобиться.

баночка хлоргексидину – це антибактеріальний засіб, за допомогою якого ви зможете обробити пошкодження.

Додано: Це той мінімум, яким вміє та може користуватися кожен. На жаль, я не можу вам рекомендувати додати до аптечки будь-які ліки, тому що при наданні допомоги, ми не можемо визначити має чи ні алергічні реакції постраждалий. Також до аптечки слід додати: ножиці, маркер, плівку клапан, для проведення штучної вентиляції легень.

02
Виклик швидкої допомоги. Опануйте себе, проявіть лідерські уміння та надавайте допомогу, попросіть конкретну особу викликати швидку «Олю, виклич швидку» або «хлопче в зеленій футболці, виклич швидку», бо якщо ми крикнемо у натовп, на жаль, за часту ніхто не реагує.

«Якщо я сам?» запитаєте ви, що ж, тоді увімкніть гучномовець та спробуйте надавати допомогу та телефонувати у швидку одночасно.
Телефонуйте за номером «103», ваша розмова буде записуватися, в разі чого, диспетчер вам допоможе. Говоріть чітко.

Вкажіть:
– що конкретно сталося. Не кажіть, що «людині погано», тому що комусь погано, бо її кинув хлопець, комусь через отриману двійку. Говоріть чітко «людина не дихає», «масивна кровотеча з руки чи ноги», чи «людина впала, з’явився великий синець в ділянці живота».
– точну адресу вашого центру.
– вкажіть надаєте чи ні допомогу. 
– диспетчер запитає ваше ім’я та прізвище, тому не лякайтеся, це важливо.

03
Людина втратила свідомість що робити? Короткочасна втрата свідомості виникає через недостатність кровопостачання головного мозку.

1. Перш ніж надати допомогу, переконайтеся в тому, що вам, постраждалому та іншим присутнім не загрожує небезпека. Якщо на місці події є загроза життю, необхідно відкласти надання допомоги до її усунення або прибуття рятувальних служб. У цьому разі слід якомога швидше викликати служби порятунку та чітко дотримуватися вказівок диспетчера.

2. Якщо загроза відсутня, необхідно визначити стан постраждалого. Задля цього обережно доторкніться до постраждалого та голосно зверніться до нього: «З вами все гаразд? Як ви почуваєтеся?» Для з’ясування стану постраждалого заборонено натискати йому на очі, чи колоти його гострими предметами.

Якщо постраждалий реагує:
– Залиште його у попередньому положенні за умови, що йому нічого не загрожує
– З’ясуйте що сталося та викличте бригаду швидкої
– Не залишайте постраждалого без нагляду до приїзду швидкої

Якщо постраждалий не реагує:
– Попросіть когось вам допомогти
– За необхідності переверніть постраждалого на спину
– Відновіть прохідність дихальних шляхів, покладіть одну руку на лоб постраждалого, іншу – на підборіддя, після чого закиньте голову підніміть підборіддя у постраждалого – язик підійматися, що дає можливість повітрю вільно надходити до легень.

3. Підтримуючи дихальні шляхи відкритими, визначіть наявність дихання. Для цього потрібно використовувати потрійний прийом «ЧУЮ, БАЧУ, ВІДЧУВАЮ». Нахиліть своє обличчя максимально близько до рота на носа постраждалого, водночас боковим зором дивіться на його грудну клітку. За допомогою цього методу ви зможете бачити рухи грудної клітки, вухом чути шум дихання, шкірою щоки вловлювати рух повітря під час дихання. Визначіть наявність дихання протягом 10 секунд. Нормальне дихання за цей час зазвичай становить не менш як 2-3 вдихи. Якщо ви визначили 1 вдих – необхідно вважати, що дихання відсутнє.

4. Якщо постраждалий дихає нормально (16-18 вдихів за хвилину):
– Переведіть його у Стабільне положення
– Викличне самостійно або попросіть когось зателефонувати у «103»
– Не залишайте постраждалого без нагляду до приїзду швидкої

Якщо дихання відсутнє:
– Викличте швидку
– Розпочніть проведення серцево-легеневої реанімації.