Клуби молодіжного центру
Що таке молодіжний клуб?
Клуб – повторювальний, циклічний захід, який об’єднує відвідувачів та членів цього клубу однією тематикою. Тобто простішою мовою – це захід на вузьку тематику, який відбувається в один той самий час, майже кожного тижня. Сьогодні в Україні молодіжні центри дуже широко користуються цією формою молодіжної роботи, але можуть не знати навіть, що це формат клубу. Наприклад, якщо у вас в центрі кожної середи о вісімнадцятій збираються відвідувачі й займаються англійською мовою з носієм мови, то це вже клуб, або кожної п’ятниці о двадцятій молодь збирається і грає в настільні ігри або в мафію, це теж клуб.

У літературі можна також знайти визначення “Скандинавський гурток”. “Скандинавські гуртки” є аналогом наших освітніх гуртків позашкілля. Однак, є ряд відмінних рис:

1) лідер гуртка необов’язково повинен бути фахівцем у темі, він перш за все повинен бути йому цікавим;

2) всі учасники по черзі виступають як педагог — лідер гуртка лише організує процес;

3) важливе значення надається міжособистісному спілкуванню учасників. У рамках цього напряму учасники знайомляться з принципами проведення скандинавських гуртків, розробляють ідею та програму свого гуртка тощо. Цей формат дуже близький до нашого визначення сучасного молодіжного клубу.

У цій темі ми поговоримо з вами про клуби в молодіжному центрі. Клуби – це ще один з форматів роботи молодіжного центру, який дуже часто може бути чудовою послугою та створювати максимальне залучення людей до діяльності роботи.

Далі ми поговоримо про:

1. Що таке клуби у молодіжному центрі;
2. Основні види клубів у молодіжних центрах та приклади хороших та успішних клубів;
3. Поради для функціонування та формування клубів у молодіжному центрі.

Як організувати молодіжний клуб та підтримувати його?
відео
експерта
Петрик Дем’ян
проєктний менеджер ГО «Молодіжна платформа»,
голова Молодіжної ради Волині
Ознаки молодіжного клубу
Отже, маємо дві основні ознаки для формування клубу – це циклічність і одна тема. Є ще декілька ознак, якими я хочу з вами поділитися. І почнемо все-таки з циклічності.


Циклічність
– важлива ознака клубу в молодіжному центрі, тому що це допомагає відвідувачам вашого центру чітко розуміти й добре планувати свій час для відвідування центру, це дає відчуття серйозності заходу. До того ж, це дозволяє напрацювати систему постійних відвідувачів і зручно планувати роботу усього центру, відштовхуючись від наявності клубів.

Одна тема – теж ознака про яку варто не забувати, бо «тусовка» яка у вас збирається має бути об’єднана однією метою – вивчити англійську, або пограти в ігри, або подивитися в кіно, – тільки тоді сформується група людей, яка буде постійно відвідувати цю «тусовку». Погодьтесь, буде доволі некомфортно, коли на клуб прийде частина людей, яка хоче навчитися більш вільно розмовляти англійською, а ще двоє відвідувачів прийшли навчитися німецької граматики.

Ще одна ознака – координатор чи координаторка – це людина, яка буде відповідальна за дотримання інших ознак та реалізацію клубу взагалі. Ми ще поговоримо пізніше про те, що робити з координатором, але пам’ятайте одне правило – це не обов’язково має бути працівник вашого центру, але зробіть його частинкою вашої команди – коли людина буде відчувати, що вона важлива, долучена до вас, в неї буде більше мотивації для реалізації клубу.

І крайні дві ознаки – це відкритість та понад двоє людей – звичайно прикольно, коли двоє людей спілкуються і зустрічаються у вас в центрі, але це або якась особиста зустріч, побачення, або якась персональна консультація, а от, коли людей буде більше (але тут важливо не дуже багато, бо якщо буде понад 20 – це вже буде трішки некомфортно), то розмова буде плідна і цікава. Щодо відкритості, то пам’ятайте, що закриті тусовки обмежують людей і вони не готові долучатися, тому рекомендуйте вашим клубам залучати все більше нових людей.

Типи молодіжних клубів
Поговорили про ознаки, тепер поговоримо про те, які бувають види клубів. Якщо досліджувати клуби, які є в українських молодіжних центрах, то можна виділити всього-на-всього дві великі групи – дозвіллєві та освітні клуби.
До освітніх клубів належать ті клуби, які допомагають учасникам отримати більш «тверді» навички – підтягнути мову, навчитися кодуванню, складати роботів чи вивчити зіркове небо. До таких клубів можна віднести всі англомовні клуби, або як їх називають в молодіжних центрах «speaking clubs», клуби робототехніки та програмування, клуб юних астрономів, клуб дослідників ботаніки та фауни тощо.
До дозвіллєвих відносять клуби, які дозволяють повністю абстрагуватися від освіти та науки в школі, тут теж розвиваються навички, але вже більш «м’які» – комунікацію, вміння відстоювати свою думку, роботі в команді. До цих клубів відносять клуби настільних ігор, клуби читців поезії та прози, кіноклуби, дискусійні клуби, клуби гри в мафію, танцювальні клуби, клуби гри на гітарі та інших інструментах тощо.
Поради для формуваня клубу
01
Знайдіть лідера, який «горить» темою клубу. Лідер клубу – це магніт, до якого будуть тягнутися інші. Якщо це клуб літераторів, то лідер має любити літературу, читати мега книжки; якщо клуб англійської, то людина має хоча б трохи розмовляти та розуміти англійську. У 2015 в Молодіжному центрі Волині розпочався клуб настільних ігор з 3 людей, які збиралися і грали у гру – крокодил чи Alias на телефоні. На сьогодні цей клуб об’єднує понад 50 людей і має понад 20 настільних ігор. Тому спочатку лідер – потім клуб.
02
Підтримуйте лідера. Постійно дякуйте, перепитуйте, що треба допомогти, будьте помічниками, адже клуб теж може не так добре рухатися. Довіряйте лідеру – долучіть його або її в команду, хай за бажанням відвідує ваші збори та планування роботи. Давайте ключі, покажіть йому або їй відповідальність за простір і роботу центру взагалі. Не лізьте із темами та порадами, члени клубу самі розберуться.
03
Множте клуби. Навіть якщо у вас все добре – створюйте нові клуби й майте їх у планах. Клуби будуть закриватися і розходитися. Не зупиняйте їх, краще зробіть новий, або реанімуйте старий, але постійно шукайте нових лідерів і теми, на які людям цікаво бачитися.
04
Ваш центр повинен мати правила і клуб має їх виконувати. Якщо в центрі є правило «взаємоповага», то воно поширюється і на клуб. Клуб може мати свої правила – вітатися словами «хай прийде із тобою сила» чи навіть збирати кошти на свої потреби. Але правила центру вище й одні для всіх.
Радимо ознайомитися із додатковими відео щодо даної теми

Цікаві клуби у молодіжних центрах
01
“Клуб молодого винахідника” у Lviv Open Lab
Клуби молодого винахідника – це позакласні зустрічі для дітей та підлітків, де вони експериментують, пізнають науку шляхом особистої участі та особистого досвіду. На чолі кожного клубу – наставник, який організовує процес та допомагає дітям у їхньому пізнанні світу довкола. Наставником може стати кожен, зазвичай це вчителі, громадські активісти, небайдужі батьки та усі, хто цікавиться інноваціями у навчанні.

Проєкт “Клуб молодого винахідника” реалізовується Фондом “Школа з Класом”, Центром Науки Коперника у Варшаві та українськими партнерами Lviv Open Lab і Центром Науки Тернополя при співфінансуванні польсько-американського Фонду Свободи в рамках програми “Рівні Шанси”.

В Україні такі клуби почали діяти з 2020 року. Перший з’явився у просторі інноваційної освіти Lviv Open Lab.

Lviv Open Lab – 828,2 м2 простору інноваційної освіти на Сихові (район міста Львова), частина мережі молодіжних просторів ТВОРИ!. Відкрився 10 жовтня 2020 року. Основною метою простору є популяризація науки, технологій та STEAM-освіти серед підлітків та молоді, а також створення можливостей для їх розвитку і майданчику для обміну ідеями. Тут можна проводити свої події, вчитися чи працювати, або просто тусуватися з друзями. І все це безкоштовно.

02
Як ігровий клуб DICE (МЦ “Комора”) “захопила” мафія?
Хаб [КОМОРА] розташований в приміщенні Первомайської центральної міської бібліотеки [BOOK POST] в будівлі громадського центру, що на 1/2 мікрорайоні поруч з вулицею Світанкова.

В хабі [КОМОРА] проводяться різноманітні освітні заходи (семінари, тренінги тощо), культурно-розважальні події (ігрові вечори, поетичні вечори, кіно вечори, дискотеки тощо), на базі хабу діють декілька громадських організацій, гуртків і клубів (ГО “BrainUP”, гурток журналістики – Молодіжне ЗМІ “Teen Time”, гуртки з інформатики, поетичний клуб “Pro_біл”, ігровий клуб “Dice” тощо).

Про ігровий клуб “Dice” можна дізнатися у відео.