Молодіжні центри у протидії змінам
клімату
Що таке зміна клімату?
Зміна клімату впливає на наше життя. Навіть якщо ми припинимо викиди парникових газів прямо зараз – вплив зміни клімату ще буде продовжуватись, це особливо відчує молодь протягом свого життя.

Кожна наша дія має свій СО2 відбиток. Щоб зменшити вплив людства на зміну клімату, нам потрібно зменшити кількість парникових газів, які ми викидаємо. Екологічність не може існувати сама по собі. Ви маєте включати цей компонент в усі свої дії та програми. Від вибору меблів чи фарби до використання канцелярії – в будь-чому Ви можете покращити ті рішення, які вже маєте, якщо докладете трішки зусиль чи фантазії.

Це важливо, тому що зміна клімату змінює і наше з вами життя.

В цьому блоці ми розглянемо поради щодо «озеленення» молодіжного центру. Або як нам надихнути та спрямувати молодь назустріч невеличким змінам в побуті та практиках, що можуть призвести до великих зрушень.

Додатково варто пройти короткий відео курс «Одна планета: 11 кроків назустріч довкіллю» від Міністерства цифрової трансформації України за підтримки Danone Ukraine (Данон в Україні) у співпраці з науково-популярним медіа Куншт.

Як протидіяти змінам клімату у своєму молодіжному центрі?
відео
експертки
Катерина Мірошніченко
проєктна менеджерка БО “Пелі кен лів”,
фасилітаторка молодіжних груп
00
Зміна клімату – комплексна проблема, тому наведені нижче поради не будуть вичерпні, ви завжди можете зробити щось більше. Я згадала тут основні практики, які зустрічала в молодіжних осередках в Україні або в офісах природоохоронних організацій.
01
Червоне – то любов, а зелене – то вчасне планування
Ще на початку створення центру ви маєте включити «екологічність» до однієї з цінностей вашої роботи. Ремонт, закупівлі, освітні програми – все це можна робити трішки «еко», зменшуючи наш вплив на клімат. І легше це робити відразу, а не переформатовувати свої підходи та усталені практики. Так само як організації мають свої «зелені» політики, ви можете прописати основні екологічні підходи, які плануєте використовувати в роботі центру. Сподіваюсь поради нижче допоможуть вам у цьому.
02
Чашки, ложки, “поварешки”
Навіть якщо ви нічого не готуєте, то, ймовірно, що ви п’єте воду, чай чи інші напої. Щоб не збільшувати кількість сміття та заощадити ресурси – використовуйте багаторазові стакани чи чашки. Ви можете заохочувати постійних відвідувачів принести власну чашку і мити її в кінці заходу\вечора. Ви можете запровадити систему заставної тари – коли за якусь суму (вартість чашки) можна користуватись вашою чашкою і, повертаючи її в кінці заходу\вечора, повертати собі заставну суму.
03
Раз корівка, два корівка
Навіть якщо ви не уявляєте свого життя без м’яса, все-таки цей продукт є дуже затратним з точки зору СО2 викидів. Дайте простір вегетаріанським/веганським опціям, наприклад, при замовленні наступної піци. Запитайте, чи є вегетаріанці серед присутніх. Можливо вони є і соромились раніше гучніше про себе сказати. Або запитайте, чи всіх влаштує вегетаріанське меню – один-два рази на тиждень не будуть разючою зміною в харчуванні для будь-кого.

Пальмова олія не тільки некорисна, але і є причиною винищення тропічних лісів та знищення місць існування таких цікавих видів, як орангутанги. Попросіть учасників та учасниць не купувати продукти, що містять це масло для спільних заходів, можете розмістити невеличкий інформаційний плакат про це у вашому кухонному куточку.

04
Місцева та вегетаріанська їжа
Промислове тваринництво — джерело викидів великих обсягів небезпечних речовин-забруднювачів, йдеться у звіті організації «Екодія». Серед таких речовин — аміак, метан, азот та інші. Тваринництво продукує близько 18 % від усіх видів парникових газів людства, а метан та закис азоту — по 16 % та 17 % річних викидів у світі відповідно.

Це може звучати дещо загрозливо, але вам зовсім необов’язково робити з цього щось «особливе». Адже дуже мало учасників ваших заходів мають харчуватись так щодня, а от один день на вашому заході можна прийняти правила гри й відмовитись від м’яса та риби. Ви можете бути місцем кращих практик для вашої громади та молоді.

05
Zero Waste: роздільний збір, сортування та компостування
Упаковування з-під піци, чернетки, чашки з-під напоїв, обгортки від цукерок – все це можна викинути. А можна і відсортувати та здати на станцію перероблення, де це сміття стане ресурсом для інших товарів. Найпростіше, запровадити збір паперу, пластику та скла – це те, що приймають майже будь-де. Трішки складніше, але теж популярно – метал, тетра-пак, батарейки.

В інтернеті є кілька загальноукраїнських мап, де можна дізнатись про наявні пункти приймання, наприклад тут https://recyclingpoints.org/. Але, можливо, вашого пункту ще немає і доведеться домовитись про вивіз самостійно. Коли пластикові пляшки прилаштовані, можна подумати про нових домашніх улюбленців – черв’яків. Так, для харчових решток найкращий спосіб утилізації – компостування. Це коли за допомогою черв’яків чи спеціальних бактерій харчові рештки перетворюються на добриво.

Компостер може бути невеличким і стояти в приміщенні, або ви можете поставити великий компостер у дворі. Головне, виконувати умови компостування – щоб він не перетворився на помийну яму. Добривами, які ви отримаєте в результаті, можна підживлювати дерева в парку.

06
Гаражний розпродаж та свопвечірки
На виробництво нових речей та одягу витрачається значна кількість ресурсів, а їх утилізація – справа важка, не налагоджена. Частіше вони закінчують своє життя на сміттєзвалищах, століттями розкладаючись разом з харчовими рештками.

Можете влаштувати куточок обміну речами – місце, де можна залишити речі, які користуються популярністю та не займають багато місця – книжки, прикраси, канцелярію. Якщо ви знаєте організації, які займаються збором речей – встановіть у себе контейнери для них, або розмістить інформації про це на видному місці. Раз на сезон здорово влаштовувати вечірки SWAP – можливість обміняти ваші хороші, але не відповідні за розміром або набридлі речі на щось «новеньке» для вас.

Відмінність таких вечірок від гаражних розпродажів в тому, що на таку вечірку кожен і кожна може принести свої речі, а обміни безкоштовні. Речі приносяться чисті – їх можна вдягнути чи використати відразу. Ви маєте потурбуватись про одяг, що залишається після вечірки – такі речі мають піти на благодійність або бути правильно утилізовані\перероблені.

Є кілька варіантів проведення свопу: десь ви отримуєте за кожну принесену річ талончик, який можна обміняти на іншу річ, десь усі встають у коло і по черзі репрезентують кожен предмет одягу, розповідають його історію, читають лекції. Ми ж вважаємо, за краще, більш вільний формат. Люди приходять, приносять свої речі (ми просимо приносити не більше 7, щоб не було завалів одягу) і забирають стільки, скільки вважають за потрібне (три, понад сім, жодної). Свопи можуть бути тематичні або сезонні.

07
Економимо не тому що не маємо, а тому що цінуємо
Екологічність має бути вашою внутрішньою цінністю й учасники\учасниці та відвідувачі мають відчувати вашу турботу про навколишнє середовище та, за можливістю, долучатись до неї.

Невеличкі нагадування про необхідність вимикати воду та світло чи берегти електроенергію будуть незайвими. Дизайн можете зробити самі, завантажити в Інтернеті або попросити молодь.

08
Велоінфраструктура
Можливо ви знаходитесь в невеликому містечку чи селищі й всі зможуть дістатись до вас пішки, якщо ні – то не забудьте це врахувати при облаштуванні. Транспорт знаходиться на другому-третьому місці за кількістю викидів парникових газів, тому, заохочуючи користуватись велосипедом, ви будете сприяти зменшенню викидів.

Велопарковка повинна бути зручною (не вигадуйте тут оригінальних рішень – скористайтесь досвідом професіоналів) та розташовуватися біля МЦ (аби легко можна було її контролювати). Якщо ж не можете забезпечити цих умов, то розгляньте можливість розміщення велосипедів в середині приміщення.

09
Безфосфатні мийні засоби та закупівлі
Віддайте перевагу місцевим та екологічно сертифікованим товарам (Organic, FairTrade, Forest Stewardship Council, знак «Екологічно чисто та безпечно») чи екологічно дружнім товарам для офісу – невідбіленому паперу, багаторазовому посуду, безфосфатним мийним засобам, товарам з екологічною сертифікацією, тощо та екологічно дружнім сервісам – поліграфії з переробленого паперу, зеленому та вегетаріанському /веганському кейтерингу, екологічно дружньому клінінгу, перероблюваній упаковці, таксі на електромобілях, доставлення велокур’єрами, зеленій оргтехніці, серверам та програмному забезпеченню, неодноразовим сувенірам тощо.
10
Навчайтесь самі та навчайте інших
Навчання протягом всього життя є не тільки сучасним трендом, а й необхідністю. Проходьте навчання з питань зміни клімату, цілей сталого розвитку і запроваджуйте молодіжні програми з цих тем у вашому центрі. Не зважачаючи на те, що більшість молодих людей в Україні знають про проблему зміни клімату (60 % знають про вплив парникових газів на зміну клімату), мало хто з них достатньо розбирається в питанні щодо впливу зміни клімату на Україну чи ваш регіон, тому підвищувати обізнаність – це добре.

Беріть участь в заходах для молоді, наприклад, щорічному форумі «Енергія Змін» або інших подібних програмах, що допомагають молоді ставати більш обізнаними щодо зміни клімату та формувати зв’язки з природоохоронними організаціями. Не бійтесь шукати партнерів та включати зелені питання в порядок денний вашого центру.

11
Ваше унікальне рішення
Можливо, є організації, які готові допомогти вам зі встановленням сонячних колекторів для отримання гарячої води або сонячних батарей для зарядки смартфонів у центрі.

Чи принаймні, ви готові зробити невеличку теплицю з місцевими овочами, щоб мати власні смаколики для гостей. Або, принаймні, посадити м’яту або мелісу в себе на підвіконні.

Успішні кейси
01
Хмельницький молодіжний центр у протидії змінам клімату
Молодіжний центр – простір в центральній частині міста Хмельницького, що створений молоддю для молоді. Приміщення у 230 м2 дає можливість організовувати різнопланові заходи в приміщенні та поза ним. Основною метою центру є розвиток молодіжних рухів, навчання та культурні відносини між молоддю.

Хмельницький Молодіжний центр працює за 5 основними напрямками розвитку молоді:

  1. Національно-патріотичне виховання
  2. Соціально-інклюзивний напрямок
  3. Екологічний напрямок
  4. Культурно-масовий напрямок
  5. Неформальна освіта

Одним із напрямків Молодіжного центру є екологічний напрямок, що діє в центрі понад 2 роки. За цей час за напрямком було організовано понад 60 проєктів та заходів, у яких взяли участь близько 7500 осіб. Найкращими практиками в екологічному напрямку центр визнає такі проєкти: Екоквести, Майстеркласи з рісайклінгу, Екологічні пікніки, «Плогінг.Чистий Буг», Школа екології «Збережи довкілля» та найбільший із них Екологічний форум «Save our home». Також, під час зборів волонтерів, центр ставить акценти саме на відповідальному і свідомому ставленні до навколишнього середовища.

02
Еко-рухи та еко-ідеї чернівецького молодіжного центру “Резиденція молоді”
Комунальна установа “Молодіжний центр Чернівців “Резиденція молоді” знаходиться в самому серці Чернівців, поряд з Центральною площею та Чернівецькою міською радою. Розташований на вул. Головній, 41 у дворику, по сусідству із найпопулярнішою газетою області (“Молодий буковинець”). Місія центру – підсилити залученість молоді в процеси прийняття суспільно-політичних рішень на місцевому рівні в м.Чернівці та Чернівецькій області.

Цілі:

  1. Налагодити мережування молодіжного громадського сектору в Чернівцях
  2. Навчати та інформувати молодь у сфері суспільно-політичного життя
  3. Розбудувати комунікаційні майданчики для молоді з органами місцевого самоврядування та органами державного управління
  4. Створити та розвинути молодіжну інфраструктуру
  5. Працювати над інституційним та ресурсним розвитком організації