Програмна робота молодіжного центру
Що таке програмна робота?
А це, колеги, дуже важлива частина нашої роботи, так зване «наповнення центру». Ми закликаємо дуже серйозно підійти до підготовки даного блоку у роботі вашого центру. Програмами називають частіше всього довготривалі, циклічні (тобто ті, що повторюються) проєкти молодіжного центру.

Проте, варто розібратися детальніше і відразу пояснити, що державні, соціальні програми, як, наприклад, «Молодь Чернігівщини 2021-2025» чи «Програма національно-патріотичного виховання молоді міста Луцьк», є іншою формою роботи виконавчих органів місцевого самоврядування чи обласних адміністрацій. Не треба їх плутати з програмами молодіжного центру, які можливо і схожі за формою, але більше нагадують напрями роботи центру.

Ось тут важливий момент – ми відразу хочемо розставити крапки над «і». Слово «програма» потрапило в нашу мову від прямого перекладу англійського слова «program» і багато центрів за кордоном використовують його у своїй лексиці. Але, якщо розібратися з суттю англійського «program», це є напрямом роботи. Тому пропонуємо далі його використовувати у тексті.

Саме в цьому блоці ми поговоримо як сформувати напрями роботи молодіжного центру і вже з них пропонувати молодіжні проєкти, які будуть реалізовані через різні форми молодіжної роботи. Наша основна зброя – публічні заходи, які 99% центрів практикують, хоча це далеко не всі базові послуги, які може надавати молодіжний центр через певні напрями роботи.
Цей блок буде немаленький за обсягом, тому готуйтеся до цікавої подорожі.
Як налаштувати програмну роботу у своєму молодіжному центрі?
відео
експерта
Захарій Ткачук
Засновник Молодіжного центру Волині,
голова ГО “Молодіжна Платформа”,
координатор даного сайту
Важливо! Ваша робота має базуватися на доказах. Згадаємо так званий «магічний трикутник молодіжного сектору» від Андреаса Каарстена, який каже, що молодіжна політика, молодіжна робота і молодіжні дослідження – вершини одного трикутника, вони взаємопов’язані.

Лише після дослідження Ви можете сформувати політику для молоді, а вже потім вигадати конкретні заходи. Якщо одного сектору чи вершини не існує, то тоді не працює і вся схема. А трикутник, до речі, найстійкіша фігура. Можемо його також використати і для молодіжного центру, тому що схема універсальна. Ви повинні мати дослідження і аналітику щодо стану молоді, тоді напрацювати політику центру – що і для чого будете робити – тоді вже придумати як це робити, через які конкретні заходи чи проєкти.

Магічний трикутник роботи молодіжного центру
2
Вироблення політики центру і планування роботи
Якщо під час аналітики ви дізналися, що молодь має проблеми із працевлаштуванням - то варто подумати про напрям зайнятості молоді та власне конкретні проєкти, які центр буде впроваджувати.
youth 1
Не забувайте про участь молоді на кожному етапі
1
Дослідження потреб молоді громади де працює центр або ЦА
Під час цього етапу центр досліджує виклики, проблеми або запити молоді громади, аналітика цих даних лягає в основу вибору напрямів центру.
Після реалізації планів - центр має виміряти свій результат впливу на молодь через дослідження і знову розпочати цикл
3
Реалізація проєктів, заходів та клубів
Центр впроваджує заплановане. Моніторить перебіг виконання планів і корегує відповідно до ситуації.
1
Дослідження потреб молоді громади де працює центр або ЦА
Під час цього етапу центр досліджує виклики, проблеми або запити молоді громади, аналітика цих даних лягає в основу вибору напрямів центру.
2
Вироблення політики центру і планування роботи
Якщо під час аналітики ви дізналися, що молодь має проблеми із працевлаштуванням - то варто подумати про напрям зайнятості молоді та власне конкретні проєкти, які центр буде впроваджувати.
3
Реалізація проєктів, заходів та клубів
Центр впроваджує заплановане. Моніторить перебіг виконання планів і корегує відповідно до ситуації.
Звернімо увагу на таку схему. Вгорі ми ще маємо місію центру, яку безперечно теж варто зробити. Зверніть увагу на напрями і їх кількість. Будьте реалістами й не робіть для центру із 1 людини 3 напрями. Ця людина просто не впорається із роботою. Краще сфокусовано працювати, щоб показати видимий результат в кінці року хоча б в одному чи двох напрямах. Щоб Вам за це подякували.

Далі на схемі Ви бачите події, клуби, але тут ще не вистачає проєктів. Проєкт – це серія взаємопов’язаних заходів, які мають спільну мету протягом визначеного часу. Захід – це форма молодіжної роботи, яка може бути деталізована (чи це воркшоп, чи тренінг, чи жива бібліотека).

Важливо! Щодо формування напрямів центру, то варто знати, що вони мають відповідати потребам трьох основних стейкхолдерів : молоді, батьків, громади (у розумінні виконавчого органу ОМС).

Чому знову така тріада? Дуже просто. Не може формувати запит до роботи центру лише молодь чи лише влада. Це має бути завжди чесне партнерство. Це не курс про участь молоді, але якщо Ви в темі «драбини Харта», то знаєте, що найкраще, коли сторони – рівноправні партнери, навіть якщо їх троє. Будемо відверті, молодіжна політика не твориться тільки молоддю, вона твориться ширшим колом осіб. Тому варто враховувати думку батьків чи органів влади щодо програмних завдань центру. І, коли сформуєте ваші напрями роботи, радитися із вищезгаданими партнерами.

Що треба, щоб сформувати напрям роботи молодіжного центру? Пропоную Вам такий шаблон.
Якщо сформували ваші напрями, то варто також згадати про базові послуги, які центр має надати для молоді громади. Для цього нам спочатку варто ще раз повернутися до визначення молодіжного центру і його базових послуг. На момент створення цього матеріалу йде розробка мінімальних стандартів молодіжного центру, логічно, що вони будуть переглядатися та змінюватися, проте суть центру залишиться та сама.
Послуги молодіжного центру
01
Інформування молоді. Ви – медіа і можете розповідати молоді про
все, що вона просить та те, що можете стосуватися її розвитку.
Як реалізувати цей напрям – мати сильні соціальні мережі.
02
Консультування щодо питань дотичних до життя молоді. Дуже добре, коли молода людина має довіру до центру і може звернутися щодо усіх питань, які її цікавлять. Це можуть бути питання оренди житла, підробіток, психологічної консультації, зв’язку із поліцією і так далі. Центр не може давати відповіді на все, але має знати до кого перенаправити молоду людину чи надати консультацію. Вірним варіантом буде озвучити із яких питань можна звертатися до центру і хто є тим «консультантом». Це може бути адміністратор.
03
Розвиток надпрофесійних та громадянських компетенцій молоді. М’які навички або soft skills – це річ, яку центри, на мою думку, можуть розвивати у молоді. Молоді люди часто не готові до активного соціального чи громадського життя, тому що не навчені працювати у команді, боротися зі стресом, бути відповідальними. На мою думку, молодіжний центр повинен мати програми, які ці навички розвивають. А пізніше, з них уже формувати компетенцію. Детальний список «Навичок XXI» століття можна знайти за посиланням.
04
Послуга надання якісного та змістовного дозвілля. Ми часто уявляємо молодіжний центр суто освітнім простором, але це дуже вузьке розуміння. Молоді люди шалено потребують місць для соціалізації та просто проведення свого часу. Станьте таким місцем, вони все одно будуть чогось навчатися через інформальну освіту і не будуть проводити свій час у барах та під магазином «Берізка».

Це Ваш магніт для молодих людей, тому що не всі вони будуть ходити на заходи, декому потрібне місце для відпочинку та комунікації. Зробіть програму із дозвілля і нехай молодь просто збирається, грає в ігри чи веселиться у вашій локації.

05
Ресурсний центр. Ви для молоді чудовий ресурс, тому що за сприятливих обставин володієте необхідними речами та засобами. Наприклад, центр може давати у користування свою техніку, свої приміщення, свої речі для молоді або її організацій. Де можна позичити 50 стільців для проведення вуличного університету? Звісно у молодіжному центрі.

Хто може дати місце для зустрічі ініціативної групи молодих урбаністів? Знову молодіжний центр. Вашу фантазію можуть обмежити лише ваші ресурси.

Приклади програм та окремих послуг
01
Програма розвитку лідерських навичок “Місія Лідер”
Молодіжний центр Волині три роки розвиває молодь Луцька через програму «Місія Лідер». Місія Лідер – серія тренінгів від тренерів МЦВ, яка доступно пояснює підліткам, як можна вплинути на зміни у своєму населеному пункті. Мета напряму – розвиток м’яких навичок (надпрофесійних навичок) підлітків (14-18 років) міста Луцька для формування середовища молодіжних лідерів, соціальних проєктів та молодіжних організацій.

Завдання:

  1. Розвиток м’яких навичок (soft skills) через тренінгове навчання для спільного впровадження соціальних проєктів;
  2. Формування молодіжних ініціативних груп та нових молодіжних організацій для сталого розвитку молодіжного руху міста;
  3. Формування середовища молодіжних лідерів – випускників програми, як середовища для інновацій та громадської роботи;

Експерти Всесвітнього економічного форуму в Давосі озвучили ключові навички, які знадобляться молоді для успішної кар’єри та життя у XXI столітті. Напрям лідерство і програма “Місія Лідер” розвивають вищезгадані навички.

У Луцьку цю програму пройшло вже понад 400 молодих людей і ними втілено понад 15 проєктів соціальної дії. Серед випускників навчання є лідери громадських організацій, студенти Української академії лідерства та навіть історія, як учасниця Місії створила молодіжний простір.

Деталі на сайті – http://mission.youthplatform.com.ua

02
Програма “Молодіжний мобільний центр Львівщини”
“ІмпактБус” — це мобільний молодіжний простір Львівського обласного молодіжного центру. Саме у цьому молодіжному центрі на колесах 2021 року молодіжні працівники відвідали понад 20 громад на Львівщині для того, щоб допомогти вирішити місцевій молоді їхні проблеми. Від початку виїздів молодіжний центр на колесах охопив близько 700 молодих людей.

Мікроавтобус зі спеціальним обладнанням для проведення тренінгів, презентацій, кінопоказів та змістовного дозвілля  придбаний за кошти з обласного бюджету. Мобільний центр відвідує громади Львівщини з метою познайомитися з молоддю, вивчити її потреби, плани та рекомендації, зміцнити потенціал громад, які вже мають молодіжні простори та молодіжні ради. Щоб такий автобус до Вас прибув, варто заповнити анкету і чекати погодження від організаторів. Про те як працює ця програма – дивіться у відео.