Волонтери у молодіжному центрі
Хто такі волонтери?
Для ефективного функціонування молодіжного центру необхідні різноманітні ресурси. Одним з важливих є людський ресурс. Звичайно, що у самому молодіжному центрі ми маємо працівників, які формують програму молодіжного центру, реалізовуючи її основні завдання. Але часто нам не вистачає «рук», щоб ефективно впровадити всі задумки, реалізувати заходи. Тоді можна до нашого молодіжного центру залучити волонтерів.

Волонтер або доброволець — це людина, яка за власним бажанням готова витратити свої сили, час і талант на користь молодіжного центру. Найчастіше, волонтерами молодіжного центру стають хлопці та дівчата, що вже долучались до заходів молодіжного центру, як учасники та учасниці. Їм було цікаво та корисно й вони готові долучатись до подій молодіжного центру вже в іншій ролі.

Волонтерство – форма благодійності, що здійснюється добровільно, безкорисливо та усвідомлено фізичними особами, що виражається через особисте надання робіт та послуг та ґрунтується на принципах законності, гуманності, гласності, рівності та здійснюється для досягнення суспільно-значимих цілей.

Цікаві сайти про волонтерство:   
Вважається, що роком виникнення волонтерського руху є 1859 р. Адже саме цього року журналіст Анрі Дюнан після битви під Сольферіно запропонував створити Червоний Хрест як об’єднання, члени якого працювали б на добровільних, безоплатних умовах, надаючи першу медичну допомогу пораненим бійцям. У 1920 році у Франції, поблизу міста Страсбург, реалізовано волонтерський проєкт щодо відновлення пошкоджених через бойові дії ферм, в якому взяла участь французька та німецька молодь.
Як залучити та втримати волонтерів у молодіжному центрі?
відео
експертки
Ксенія Ємшина
Фасилітаторка Master Technology of Participation, членкиня IAF
(Міжнародна асоціація фасилітаторів), тренерка молодіжних програм.
Одна з авторів навчання «Менеджмент молодіжної ради».
Аби робота з волонтерами не була хаотичною та для кращої координації їхньої діяльності можна використати інструмент «Цикл волонтерського менеджменту». Цикл відображає «шлях» волонтера у нашому молодіжному центрі та складається з 8 етапів:

 

Матеріал взято із підручника “Залучення та координація волонтерів“, який був  розроблений у співпраці з Міністерством молоді та спорту України та Програмою «Волонтери ООН в Україні» за підтримки проєкту ПРООН «Громадянське суспільство задля розвитку демократії та прав людини в Україні», що фінансується міністерством закордонних справ Данії.

Цикл волонтерського менеджменту
roadmap 1 01.

Планування роботи

Планування роботи — етап з якого починається робота з волонтерами. На цьому етапі молодіжний центр має сформувати розуміння того, що волонтер має робити, які функції виконувати, проаналізувати те, хто та як саме буде координувати роботу з волонтерами

join 1 02.

Залучення волонтерів

На етапі залучення нам слід сформувати опис потенційного волонтера, а також спланувати та реалізувати комунікаційну кампанію із залучення волонтерів. Слід створити анонс волонтерської можливості, поширити його серед потенційних волонтерів та розповісти про цю можливість

online-interview 1 03.

Відбір волонтерів

На етапі відбору ми аналізуємо всі отримані заявки від потенційних волонтерів та серед них обраємо тих, які будуть корисними для молодіжного центру, та, відповідно, для них волонтерська діяльність теж матиме користь

adaptation 1 04.

Адаптація волонтерів

На етапі адаптації волонтерам потрібно дати себе відчути частиною організації та розказати, що відбувалося до того, як вони долучилися до вас, а також надати волонтеру всі необхідні матеріали для виконання його ролі. Для цього організатори можуть проводити інструктажі, неформальні зустрічі, на яких знайомити волонтерів з іншими волонтерами та командою проєкту, а також надавати пам’ятки, проводити лекції та тренінги.

motivation 1 05.

Мотивація волонтерів

На етапі мотивації важливо проаналізувати, які переваги можуть мати волонтери від участі у нашому проєкті чи заході, та підтримати їх у наданні волонтерської допомоги. Зазвичай, коли волонтери долучаються до проєкту, їх мотивація є високою.

technical-support 1 06.

Супровід та підтримка

Супровід та підтримка волонтерів з боку працівників молодіжного центру допомагає їм відчувати постійний зв’язок та більше відповідальності за те, що вони роблять. А постійна підтримка також стане частиною роботи з мотивацією волонтерів, яка допоможе вирішувати проблеми швидко та якісно

winning 1 07.

Оцінка та визнання

Оцінка роботи з волонтерами дозволяє завдяки зворотному зв’язку покращити волонтерську програму молодіжного центру та загалом свою роботу. А для волонтерів розуміти, чи цінною була їхня робота, яких результатів їм вдалось досягти.

team 1 08.

Залучення до спільноти

Після завершення волонтерської програми, важливо не втрачати зв’язок з волонтером для того, щоб тримати його в курсі нових можливостей волонтерства у нашому молодіжному центрі. Таким чином волонтер формуватиме довіру та долучатиметься до нових напрямків та ініціатив.

01
Планування роботи

Планування роботи — етап з якого починається робота з волонтерами. На цьому етапі молодіжний центр має сформувати розуміння того, що волонтер має робити, які функції виконувати, проаналізувати те, хто та як саме буде координувати роботу з волонтерами.

Запитання, які молодіжний центр має проаналізувати на цьому етапі:
• Скільки волонтерів нам потрібно для реалізації проєкту?
• Чим будуть займатись волонтери? Які функції виконувати?
• Хто з нашої команди буде працювати з ними?
• Яку користь для нашої молодіжного центру матиме робота з волонтерами?
• Яку користь волонтери матимуть від участі у нашому проєкті?

02
Залучення волонтерів

На етапі залучення нам слід сформувати опис потенційного волонтера, а також спланувати та реалізувати комунікаційну кампанію із залучення волонтерів. Слід створити анонс волонтерської можливості, поширити його серед потенційних волонтерів та розповісти про цю можливість. Звичайно, що найчастіше ми будемо поширювати інформацію вже серед молоді, яка відвідує наш молодіжний центр. Але не забувайте про інші цільові аудиторії.

Запитання, які молодіжний центр має проаналізувати на цьому етапі:
• Якого волонтера ми шукаємо? Що він має вміти та знати?
• Якими особистими якостями має володіти “наш” волонтер?
• Якими соціальними мережами користуються потенційні волонтери?
• Що ми маємо сказати або написати, щоб волонтер подав заявку?

03
Відбір волонтерів

На етапі відбору ми аналізуємо всі отримані заявки від потенційних волонтерів та серед них обираємо тих, які будуть корисними для молодіжного центру, та, відповідно, для них волонтерська діяльність теж матиме користь. На етапі відбору використовуємо такі інструменти, як аналіз анкет та мотиваційних листів, виконання тестового завдання, проведення зустрічей та інтерв’ю.

Запитання, які молодіжний центр має проаналізувати на цьому етапі:
• Скільки волонтерів ми готові запросити до нашої волонтерської команди?
• Як ми зрозуміємо, хто з волонтерів, які подали заявку, підходить нашій організації?
• Які інструменти ми можемо використати, щоб знайти “своїх” волонтерів?
• Чи треба нам провести додаткові зустрічі для того, щоб відібрати “своїх” волонтерів?
• Як ми повідомимо волонтерам, яких не можемо запросити до команди, про відмову?

04
Адаптація волонтерів

На етапі адаптації волонтерам потрібно дати себе відчути частиною організації та розказати, що відбувалося до того, як вони долучилися до вас, а також надати волонтеру всі необхідні матеріали для виконання його ролі. Для цього організатори можуть проводити інструктажі, неформальні зустрічі, на яких знайомити волонтерів з іншими волонтерами та командою проєкту, а також надавати пам’ятки, проводити лекції та тренінги.

Запитання, які молодіжний центр має проаналізувати на цьому етапі:
• Як ми включаємо волонтера у життя нашого молодіжного центру?
• Що волонтер має знати та вміти до початку волонтерства?
• Чому ми маємо навчити волонтера, щоб його робота була більш ефективною?
• Яких навичок, знань та компетенцій не вистачає нашим волонтерам?
• Які документи ми маємо надати волонтеру, щоб він почувався впевнено?
• Чи треба нам підписати з волонтером якісь офіційні документи?

05
Мотивація волонтерів

На етапі мотивації важливо проаналізувати, які переваги можуть мати волонтери від участі у нашому проєкті чи заході та підтримати їх у наданні волонтерської допомоги. Зазвичай, коли волонтери долучаються до проєкту, їх мотивація є високою. У процесі волонтерства учасники можуть стикатись з різними ситуаціями, завдяки яким мотивація може змінюватись. Тому важливо, аби ми, як працівники молодіжного центру, підтримували мотивацію волонтерів та створювали можливості для їх реалізації у проєкті.

Запитання, які молодіжний центр має проаналізувати на цьому етапі:
• Чому волонтери долучаються до нашого проєкту або організації?
• Що ми можемо зробити для того, щоб підтримати мотивацію наших волонтерів?
• Що ми можемо перестати робити для того, щоб не демотивувати волонтерів?
• Які подарунки, відзнаки тощо волонтери отримують під час волонтерства?

06
Супровід та підтримка

Супровід та підтримка волонтерів з боку працівників молодіжного центру допомагає їм відчувати постійний зв’язок та більше відповідальності за те, що вони роблять. А постійна підтримка також стане частиною роботи з мотивацією волонтерів, яка допоможе розв’язувати проблеми швидко та якісно. На цьому етапі ми координуємо волонтерів під час надання волонтерської допомоги, захищаємо від вигорання, вирішуємо конфлікти та допомагаємо реалізувати себе у волонтерстві.

Запитання, які молодіжний центр має проаналізувати на цьому етапі:
• Як ми комунікуємо з волонтерами під час заходів?
• Хто з нашої команди відповідає за координацію волонтерів?
• Як ми слідкуємо за настроєм та самопочуттям волонтера?
• Як ми вирішуємо конфлікти та кризові ситуації?

07
Оцінка та визнання

Оцінка роботи з волонтерами дозволяє завдяки зворотному зв’язку покращити волонтерську програму молодіжного центру та загалом свою роботу. А для волонтерів розуміти, чи цінною була їхня робота, яких результатів їм вдалось досягти. На етапі оцінки та визнання ми підбиваємо підсумки проєкту чи ініціативи, збираємо зворотний зв’язок, а також відзначаємо та нагороджуємо волонтерів, які долучились до нашого заходу.

Запитання, які молодіжний центр має проаналізувати на цьому етапі:
• Як ми оцінюємо роботу волонтера та нашу роботу з ним?
• Як ми підбиваємо підсумки та дякуємо волонтерам?
• Які зустрічі ми проводимо для того, щоб відсвяткувати результати?
• Як ми прощаємось з волонтерами?

08
Залучення до спільноти

Після завершення волонтерської програми, важливо не втрачати зв’язок з волонтером для того, щоб тримати його в курсі нових можливостей волонтерства у нашому молодіжному центрі. Таким чином волонтер формуватиме довіру та долучатиметься до нових напрямків та ініціатив. Тому останнім етапом роботи з волонтерами є його залучення до волонтерської спільноти нашого молодіжного центру. На цьому етапі ми підтримуємо зв’язок з волонтерами між акціями, а також запрошуємо їх в інших ролях — амбасадорів, доброчинців, експертів тощо.

Запитання, які молодіжний центр має проаналізувати на цьому етапі:
• Як ми спілкуємось з волонтерами між проєктами?
• Який канал комунікацій ми використовуємо для спілкування з волонтерами?
• Якщо волонтер не підходить для нашого молодіжного центру? Які ще організації чи ініціативи ми можемо йому порекомендувати?
• Як ми підтримуємо зв’язок з тими, хто раніше був нашим волонтером?
• Як волонтери, які не готові більше активно нам допомагати, можуть бути частиною нашого молодіжного центру або хоча б бути в курсі того, що відбувається?

Волонтери у молодіжних центрах
01
Про волонтерів Кіровоградського молодіжного центру
Молодіжний центр Кіровоградської області знаходиться на вулиці В’ячеслава Чорновола, 3о. Молодіжний центр є громадським проєктом та  спрямований на розвиток молодіжного руху в Кіровоградській області, об’єднання ідей молодіжних громадських організацій. Приміщення центру розділено на кілька зон – центральну (робочу), для конференцій та відпочинку. Над оформленням центру працювали студенти мистецького факультету Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка.

Центр одним із напрямів роботи для себе обрав – волонтерство. Про деталі їх роботи у відео.

02
Про волонтерів і волонтерок молодіжного центру Полтави
Обласний молодіжний центр Полтавщини – команда активних, професійних, енергетично заряджених батарейок неформальної освіти. Він навчає молодіжних працівників та провідників волонтерського руху області, має постійний, навчальний координаційний волонтерський центр

Центр допомагає в профорієнтації не лише учнівській молоді, а й наповнює новими форматами та знаннями їх вчителів. Центр організовує школи з неформальної освіти, деякі з них є унікальними форматами.
Про деталі роботи із волонтерами дивіться у відео.